Facebook’un Uygulama Mağazası Facebook Market Açıldı

Home » Android » Facebook’un Uygulama Mağazası Facebook Market Açıldı
Android, Programlar, Teknoloji Haberleri Yorum yapılmamış

Sosyal ağ Facebook’un bir süredir üzerinde çalıştığı, mobil cihazlara içerik sunmak amacıyla duyurulan uygulama mağazası nihayet açıldı. Peki site bu hamleyle neyi hedefliyor?

İnternet devi Facebook’tan yeniliklerin ardı arkası kesilmiyor. Son dönemde oldukça hareketli günler yaşayan sosyal ağ cephesi, maratonun başlangıcını satın aldığı mobil servisler ile vermişti. Adeta farklı bir sektöre yönlenen kurucu Mark Zuckerberg, ilk etapta Instagram ve sonrasında Glancee , Karma gibi mobil yazılımları da bünyesine katarak bir nevi gelecek planları hakkında sinyaller vermeye başladı.

Facebook’u mobil dünyaya daha fazla yayarak çeşitli konularda da kullanıcıların hizmetinde olmak isteyen genç CEO, daha sonra borsaya açılarak adeta bir dönüm noktası yaşadı. Fakat hisselerde durum beklentiler doğrultusunda gitmeyerek şu sıralar 110 milyar dolarlık şirket değeri 55 milyar dolara kadar geriledi.

Durum böyleyken akıllı telefonlardaki tutkusundan vazgeçmeyen sosyal ağ bu sefer uygulama merkezi (Not: Facebook “mağaza” denilmesini tercih etmiyormuş) açtı. Yaklaşık 1 ay önce duyurusunu yaptığımız servis bugün resmi olarak kademeli yayına başladı. Android, iOS platformlarının yanı sıra online site olarak da hizmet verecek olan sistem akıllı telefon uygulamaları barındırıyor.

Açılışa özel Nike+ GPS, Draw Something, Ubisoft Ghost Recon Commander, Pinterest ve Stitcher Radio gibi 600 yazılım ile merhaba diyen Facebook Uygulama Merkezi böylelikle Google Play Store ve -Apple’ın- App Store’a rakip oldu.

Kalite konusunda belirli bir standartı benimseyen serviste üstün yapımlara ve özel çalışmalara yer verilecek. Ayrıca Facebook entegresine sahip yazılımlar ise bir adım önde sergilenecek.

Facebook’un Gerçekten Endişeleri mi Var?

Dün yayınladığımız “Facebook’un Sonu Geliyor!” haberimizde Eric Jackson’ın iddialarını dile getirmiştik. Facebook’un mobil sektörde güçlü bir yeri olmadığını ve bu alana gerektiği kadar önem verilmediğini açıklayan Jackson, 5-8 yıl arasında sosyal ağın tedavülden kalkacağını söylemişti.

Mark Zuckerberg’ün -özellikle de bu son uygulama merkezi projesine bakıldığında- yaptığı hamleler bir nevi iddiaları doğrular nitelikte. Gerek satın almalar gerek yeni servislerle ilgi alanının mobil olduğunu apaçık belli eden Zuckerberg konuda güçlenmek için kritik adımlar atıyor. Facebook’un mobil kullanıcıların hayatına ne derece girip hangi oranda etkili olacağı ise büyük merak konusu.

Facebook uygulama merkezine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

LEAVE A COMMENT