Category : Apple

Home » Archive by category : Apple

This week we’ve seen two potential iOS 9.3.2 jailbreak release dates teased within the next 10 days. This is what you need to know about a potential iOS 9.3.2 jailbreak release date in June and how it could connect to a iOS 9.3.3 jailbreak release date as well. We are generally cautious of jailbreak teams ..

Read more

Pong approached me to write a review of the new Pong iPhone 6 cases with the bold claim the case will prevent cell phone radiation from damaging the user. Of course, I have no way to judge this for myself. Consequently, the information in this article, not so much of a review, is from the information found ..

Read more

If you’ve yet to go hands-on with the iOS 8.4 and the redesigned Music app, then I recommend checking out our video walkthrough. In this video, we step through many of the new changes, from both a visual and functionality standpoint. I’ve been playing with the new stock Music app on iOS 8.4 for the last ..

Read more

WhatsApp inanılmaz bir büyümeyle son yıllarda neredeyse her akıllı telefona girmeyi başardı. Bu da bazı gizlilik risklerini beraberinde getiriyor. Özellikle Facebooks satın alması sonrası iyice ivme kazanan mesajlaşma uygulaması bugün hem kişisel, hem de kurumsal telefonların büyük bölümünde bulunuyor. Son gelişmeler gizlilik anlamında bazı tasarım hatalarının WhatsApp’ı tehdit ettiğine işaret ediyor. WhatsSpy Public adındaki yeni ..

Read more

  Apple’ın iOS 6.1’in yayınlamasından sonra başına gelen sorunları ortaya çıktıkça sizlerle paylaşıyoruz. Bu sorunların bir kısmı iPhone 4S için hazırlanan iOS 6.1.1 güncellemesi ile kapatılmak istenmişse de iOS 6.1.1 de bu sorunlara tam olarak çözüm getirememişti. Bu gelişmelerin ardından Apple, yeni güncelleme üzerinde çalışamalara başladığını ve yeni güncellemenin tüm bu sorunları ortadan kaldıracağını açıkl..

Read more