Category : Linux

Home » Archive by category : Linux

Why can I only use 2 TB (TeraByte) of my 2+ TB drive in linux? The answer is really simple. I guess you formatted the drive using “fdisk” which use a ms-dos partition table. MS-dos partition table (MBR) is 32 bit, and thereby it can’t handle anything above 2 TeraBytes How to create a partition ..

Read more

Hostname değiştirmek için aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız. cpanel vb. sistemleri hostname’i doğru ayarlamadan kuramazsınız. Gerekli yetkiye sahip değilseniz tüm komutları sudo ile kullanın… 1 vi /etc/sysconfig/network açıp 1 HOSTNAME=sunucu.alanadim.com satırını isteğinize göre değiştirin daha sonra :wq (vi ile açtıysanız.) yapıp çıkın. Daha sonra hosts dosyasını editlememiz gerekiyor vi ile açalım.. 1 vi /etc/hosts en altına, [ipadresiniz] ..

Read more

WhatsApp inanılmaz bir büyümeyle son yıllarda neredeyse her akıllı telefona girmeyi başardı. Bu da bazı gizlilik risklerini beraberinde getiriyor. Özellikle Facebooks satın alması sonrası iyice ivme kazanan mesajlaşma uygulaması bugün hem kişisel, hem de kurumsal telefonların büyük bölümünde bulunuyor. Son gelişmeler gizlilik anlamında bazı tasarım hatalarının WhatsApp’ı tehdit ettiğine işaret ediyor. WhatsSpy Public adındaki yeni ..

Read more

IMAP TCP/143 uzerindne calisir. Istemci ile Imap sunucu arasindaki iletisim clear text(sifrelenmemis ) olarak gerceklesir. Uzaktaki Imap sunucu ile istemci arasindaki trafigi SSH port forwarding kullanarak sifreleyebiliriz. Nasil mi? Yerel makinemizde 1024-65535 arası bir port seçelim., mesela 5000 olsun. Imap istemcimizde kullandigimiz imap sunucuyu localhost ve portunu da 5000 olacak sekilde degistirelim. Sonra ssh ile ..

Read more

Iptables ile anlik baglanti sayisini sinirlandirabilir ve DOS saldirilarindan korunabilirsiniz. Asagidaki ornekte syn-flood isimli bir zincir olusturuluyor ve saniyedeki baglanti sayisi 10 ile sinirlandiriliyor. iptables -t nat -N syn-flood iptables -t nat -A syn-flood -m limit –limit=10/s –limit-burst 24 -j RETURN iptables -t nat -A syn-flood -j DROP iptables -t nat -A PREROUTING -i $dis_ip ..

Read more

Usb disk şifreleme Eğer diskinizi (bu disk usb bellek de olabilir taşınabilir disk te olabilir) “geli” ile şifrelemek isterseniz yapmanı gerkenler 1- çekirdege geli destegini vermek options GEOM_ELI device crypto satırlarını çekirdek ayar dosyasına ekleyerek çekirdek derlemesi yapılabilir. Yada kldload geom_eli 2- # dd if=/dev/random of=/root/da0s2.key bs=64 count=1 # geli init -s 4096 -K /root/da0s2.key ..

Read more

FreeBSD 8.x’den 9.x’e geçtiğiniz zaman ssh servisini yeniden başlattığınızda Could not load host key: /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key hatasını alıyorsanız host için ecdsa key’ini yeniden oluşturmanız gerekmektedir bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz #ssh-keygen -t ecdsa -f /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key -N daha sonra ssh servisini yeniden başlatmanız gerekmekte. #/etc/rc.d/ss..

Read more

unutulan root parolasini degistirmek – grub ile baslatilan dagitimlar için linux sisteminizin parolasini unuttuysaniz single modda açarak degistirebilirsiniz. Bunun için; Grub ta boot menüsü geldiginde baslangiç seçenegi üzerinde ‘e’ tusuna basilir. Baslangiç seçenegine single ilave edilerek enter tusuna basilir. Enter bastiktan sonra gelen menude ‘b’ tuþuna basilarak sistem baslatilir. Sistem direk # düser. Burada passwd ..

Read more