Category : Microsoft

Home » Archive by category : Microsoft

Windows Server 2008 gelişmiş komut satırı aracı olan WBADMIN.exe içerisinde desteklenen backup (yedekleme) anahtar komutları aşağıdaki gibidir. wbadmin ENABLE BACKUP Zamanlanmış günlük backup (yedekleme) işlevini açmak ve konfigürasyonunu yapmak için kullanılır. wbadmin DISABLE BACKUP Zamanlanmış günlük backup (yedekleme) işlevini kapatmak için kullanılır. wbadmin START BACKUP Backup(Yedekleme) işlemini başlatmak için kullanılır. wbadmin STOP JOB Çalışan backup ..

Read more

Kuruluma başlamadan önce son kontroller; Active Directory Gereksinimleri Exchange Server kurulumu yapmadan önce Active Directory için aşağıdaki koşulları mutlak sağlayalım. – Schema Master özelliğine sahip DC mutlaka Windows Server 2003 SP1 (en az) kurulmuş olmalıdır. – Exchange Server kurmayı düşündüğünüz site içinde mutlaka en az Global Catalog Server olması gerekir. Buda mutlak Windows Server 2003 ..

Read more

IPv6, Internet Protocol Version 6, IPv6 Nedir, IPv6 Ayarları, IPv6 IP Tanımlamak, IPv6 Ayarları, ipv4 ve ipv6 arasındaki farklar, IPv4 Limiti, Sınırlı Adres Alanı, Quality of Service (Qos) kullanımı, IPv6 daki Yenilikler IPv6 Nedir ? Internet Protocol Version 6 (IPv6), TCP/IP protokolünün önemli bir şekilde geliştirilmiş halidir. Windows Server 2008 kurulduğunda, IPv6 otomatik olarak kurulur ..

Read more

Her bir IPv6 arayüzü, birden fazla IPv6 adresi ile yapılandırılabilir. Bu adreslerin bazıları otomatik olarak atanırken, diğerleri eğer isteniyorsa el ile yapılandırılabilir. Bu methodlardan biri de otomatik yapılandırmada DHCPv6 ‘dır. Bir Host için IPv6 Atanması Bir IPv6 adresine çoklu Unicast ve Multicast adresleri atanır. Unicast adres atamalarında; – Her bir arayüz için bir link-local adres ..

Read more

Microsoft’un Facebook ve Google+’a rakip olması beklenen sosyal ağı Socl’ın ilk görüntüsü açığa çıktı. Yaklaşık 1 ay önce Microsoft tarafından yanlışlıkla yayına alınan Tulalip adlı internet sitesinin isminin Socl olarak değiştirildiğinden bahsetmiştik. Bu süre zarfında firma hakkında birçok iddia ortaya atılırken, konuya ilişkin ilk resmi belge nihayet ele geçirildi. Sosyal ağların son üyesi olması beklenen ..

Read more