Category : Windows

Home » Archive by category : Windows

En popüler mobil mesajlaşma uygulamalarından bir tanesi WhatsApp, Chrome web istemcisi sayesinde masaüstü bilgisayarınıza geliyor. WhatsApp bir masaüstü yazılım geliştirmek yerine, WhatsApp Web gibi basit bir web istemcisi geliştirmeyi tercih etti. Bu sayede her şey telefondan yönetilmeye devam edilecek, ancak masaüstü veya dizüstü bilgisayarınıza yansıtılacak. Bu, telefonunuzdaki WhatsApp’ın çalışması için hâlâ bir veri bağlantısına ihtiyaç ..

Read more

Windows Server 2008 gelişmiş komut satırı aracı olan WBADMIN.exe içerisinde desteklenen backup (yedekleme) anahtar komutları aşağıdaki gibidir. wbadmin ENABLE BACKUP Zamanlanmış günlük backup (yedekleme) işlevini açmak ve konfigürasyonunu yapmak için kullanılır. wbadmin DISABLE BACKUP Zamanlanmış günlük backup (yedekleme) işlevini kapatmak için kullanılır. wbadmin START BACKUP Backup(Yedekleme) işlemini başlatmak için kullanılır. wbadmin STOP JOB Çalışan backup ..

Read more

Kuruluma başlamadan önce son kontroller; Active Directory Gereksinimleri Exchange Server kurulumu yapmadan önce Active Directory için aşağıdaki koşulları mutlak sağlayalım. – Schema Master özelliğine sahip DC mutlaka Windows Server 2003 SP1 (en az) kurulmuş olmalıdır. – Exchange Server kurmayı düşündüğünüz site içinde mutlaka en az Global Catalog Server olması gerekir. Buda mutlak Windows Server 2003 ..

Read more

IPv6, Internet Protocol Version 6, IPv6 Nedir, IPv6 Ayarları, IPv6 IP Tanımlamak, IPv6 Ayarları, ipv4 ve ipv6 arasındaki farklar, IPv4 Limiti, Sınırlı Adres Alanı, Quality of Service (Qos) kullanımı, IPv6 daki Yenilikler IPv6 Nedir ? Internet Protocol Version 6 (IPv6), TCP/IP protokolünün önemli bir şekilde geliştirilmiş halidir. Windows Server 2008 kurulduğunda, IPv6 otomatik olarak kurulur ..

Read more

Her bir IPv6 arayüzü, birden fazla IPv6 adresi ile yapılandırılabilir. Bu adreslerin bazıları otomatik olarak atanırken, diğerleri eğer isteniyorsa el ile yapılandırılabilir. Bu methodlardan biri de otomatik yapılandırmada DHCPv6 ‘dır. Bir Host için IPv6 Atanması Bir IPv6 adresine çoklu Unicast ve Multicast adresleri atanır. Unicast adres atamalarında; – Her bir arayüz için bir link-local adres ..

Read more

Windows Plesk sunucularda açılan domainlerin DNS kaydının Plesk tarafından otomatik oluşturulmamasından kaynaklı domain çözülemiyor. Bunun için aşağıdaki kontrolü ve işlemleri gerçekleştirmek gerekmekte. VPS sunucularda C:\Parallels\Plesk\dns\var klasörü altında domaine ait DNS zone kaydının olup olmadığı kontrol edilir. Normal sunucularda ise C:\Program Files\Plesk\dns\var klasöründen bu dosyalara ulaşabilirsiniz. Eğer kayıt yoksa mevcut bir DNS zone kopyalanarak, hata veren ..

Read more